A csk rme
„A csk a legrvidebb tvolsg kt ember kztt.” – lltotta Henny Youngman, amerikai komikus. A kialakulsa vezredekkel ezeltt kezddtt, amikor az emberi faj, ellenttben az llatokkal, j mdszert eszelt ki a kzslsre, frfi s n egyms fel fordult, mellkasuk, arcuk sszert. Egyes elmletek szerint az skorban az anyk gy tplltk gyermekeiket, hogy a megrgott telt szjukon keresztl juttattk utdaik szjba, majd felnttknt is folytattk az lvezetet ad pldt. Az egyiptomiak egyfajta „illatcskot” vltottak, ami abbl llt, hogy az egyik fl az orrt a msik archoz szortotta, s beszvta annak illatt.
A trtnelmi eredettl fggetlenl, a csk utni vgy a pszichnk legmlyn rejtezik. Freud a szjat tartotta a szlets utn kialakul els erogn znnak, mert a szoptats lmnye a gyerek szmra, elmlete szerint, a gyermeknek egyfajta szexulis kielglst okoz. Ez az orlis lvezet az embert egsz letben ksri.
A csk folyamn megkzeltleg harminc arcizmot mozgatunk meg, s kb. tizenkt kalrit getnk el. Az ajkak rintkezse kzben - ami az esetek 95 szzalkban tbb mint egy percig tart – a testnkben vltozsok kvetkeznek be: a szj enyhn megduzzad, a felersd vrramnak ksznheten melegebb lesz, rzkenyebbek lesznk az illatokra. Ezen kvl megugrik a pulzusszm csaknem a dupljra, megnvekedik az endorfintermels. Az endorfinok olyan hormonok, amelyek a fjdalomrzetet nyomjk el, gy egy hevesebb szerelmes pillanatban a gynyrre tudunk koncentrlni. Mindez bizonytja, hogy a csknak nmagban is fontos szerepe van, nem csupn a szexulis eljtk egy rsze.
Az els csk sok ember szmra felejthetetlen lmny mg akkor is, ha az a kapcsolat nem is volt oly jelentkeny, s ksbb mr az illet nevre sem emlkszik, kitl kapta. Meglehet, hogy a csk pillanatban sem volt errl informcija. Egy 1997-ben, Eurpban vgzett felmrs szerint az emberek 22 szzalka rmmel gondol vissza arra a pillanatra, 8 szzalkuk kifejezetten felkavar lmnyknt emlegeti, 16 szzalkuk az gvilgon semmire nem emlkszik, kivel, mikor, hol trtnt az els csk. 16 szzalkuk, ennek nagy rsze n, kellemetlennek tartotta az els fi effajta kzeledst.
William Cane – aki tbb rtekezst is rt a tmban – felmrseket vgzett a kt nem eltr cskszoksairl. Adatai azt ltszanak igazolni, hogy jelents eltrs van frfiak s nk kztt, hogy hova szeretik adni, illetve kapni a cskot. A nk 98 szzalka lvezi, ha nyakt puszilgatjk, mg a frfiaknak csak 8 szzalka. A flekkel is hasonl a helyzet: a nk 95 szzalka kifejezetten ignyli az flcsk nyjtotta rmket szemben a frfiakkal, akiknek csupn 57 szzalka szeret flpuszit kapni. A nyelves csk az, amit mindkt nem tagjai egyarnt szvesen adnak, kapnak (99%). |